Notice: Funkce WP_Object_Cache::add nebyla použita správným způsobem. Klíč mezipaměti nesmí být prázdný řetězec. Další informace o testování programu a hledání chyb naleznete v manuálu na stránce Ladění ve WordPressu (anglicky). (Tato zpráva se nově zobrazuje od verze 6.1.0.) in /var/www/hosting/lunax.cz/wp-includes/functions.php on line 5865
Zimní sporty

O lyžování víme jistě mnohé. Tedy snad jen pár slov o sjezdovém lyžování a pak si představíme některé další zimní sporty.

Disciplíny sjezdového lyžování:
·         sjezd – každý závodník absolvuje jednu jízdu dolů prudkým svahem po trati vyznačené brankami
·         slalom – nejtočivější ze sjezdových disciplín; jede se na trati s menším výškovým rozdílem než sjezd, a to ve dvou kolech a oba časy se sčítají
·         obří slalom – podobá se slalomu, jeho trať je však delší a má plynulejší zatáčky; stejně jako u slalomu určuje vítěze součet časů z obou zajetých kol
·         superobří slalom – je kombinací obřího slalomu a sjezdu; jede se na jediné kolo
bobová dráha
Legendou mezi sjezdaři je Toni Sailer, Rakušan. Na zimní olympiádě roku 1956 se tehdy jednadvacetiletý Sailer stal nejen nejmladším sjezdařem, který kdy získal zlatou medaili v alpském lyžování, ale i vůbec prvním lyžařem, který vyhrál všechny olympijské disciplíny (sjezd, slalom, obří slalom). Do konce roku 1958 by už také sedminásobným mistrem světa.
Pak je tu další lyžařský sport biatlon, je to běh na lyžích spojený se střelbou na terč. Nejznámějším biatlonistou je Ole Einar Bjørndalen, přezdívaný Král biatlonu. 

Jízda na bobech– dvou nebo čtyřčlenná posádka musí na startu svůj bob co nejrychleji roztlačit a naskočit do něj. V zatáčkách ledové bobové dráhy s kolmými mantinely posádka bob řídí pomocí volantu nebo táhel a zároveň i co nejlepším rozložením váhy jednotlivých bobistů. Brzdit je dovoleno pouze po projetí cílem, aby se bob zastavil, anebo k vyrovnání smyků.
Počet jízd v soutěžích bývá různý, vítězem se stává tým s nejnižším součtem dosažených časů. Délka trati se pohybuje v rozmezí 1,2 – 1,5 km.
sáňky ve sněhu
Jízda na saních– závodníci při jízdě na saních spíše sedí než leží, nohy mají natažené dopředu a hlavu mírně zvednutou. Saně nemají volant ani brzdy, závodník za jízdy ledovou sáňkařskou dráhou se zákruty a rovinkami řídí nohama a vychylováním těla do stran. Vítězí sáňkař s nejnižším časem. Délka trati bývá 1 až 1,5 kilometru a závodníci dosahují rychlostí až 110 km za hodinu.
Všechny uvedené sporty jsou závodní disciplínou, ale také je lze provozovat rekreačně.