Notice: Funkce WP_Object_Cache::add nebyla použita správným způsobem. Klíč mezipaměti nesmí být prázdný řetězec. Další informace o testování programu a hledání chyb naleznete v manuálu na stránce Ladění ve WordPressu (anglicky). (Tato zpráva se nově zobrazuje od verze 6.1.0.) in /var/www/hosting/lunax.cz/wp-includes/functions.php on line 5865
Zima a zahrada

V tomto měsíci můžeme čekat, že zahrada bude pod sněhem nebo pod jinovatkou. Měli bychom očistit sekundární kůru ovocným dřevinám (takzvanou borku) a zkontrolovat, že neschovává škůdce a jiné živočichy. Pro ochranu našeho zdraví se hodí pořídit si obilné klíčky, které můžete pěstovat doma, mají v sobě mnoho vitamínů a vlákniny.
keř s květinou v mrazu
Můžeme v lednu pozorovat na zahradězelené či hnědé a žluté listnaté a jehličnaté stromy, které zdobí zahradu různými okrasnými tvary.           
Toto období se hodí na zasazení semínek trvalek do květináčů pro venkovní užití. Mohou potom prožít venku mráz, který je pro ně nutný k růstu. Mohou u nás pociťovat množství vlhka, které by běžně ve svém přirozeném prostředí neměly. Starejte se tedy, aby se voda v jejich okolí nedržela.
Napadá-li hodně sněhu, musíme hlídat, aby se nezlámaly větve okrasných jehličnatých stromů. Snažte se tedy sněhovou pokrývku často sklepat, případně svažte koruny stromů. Skalní rostliny snášejí sníh dobře. Sněhovou pokrývku smetenou z chodníků či travnatých ploch můžeme podložit spodek stromů, aby je zavlažila.  Nemáme-li ho dost, musíme stromky a křoviny zalévat.
rosa na listech

Na co dále v zimě myslet?

·         Chránit rostliny choulostivé k mrazům přikrytím.
·         Jakmile sníh taje, pokrytí odstraňte, ať se květiny nezapařují.
·         Pokrytí rostlinek můžeme opět vrátit klesnou-li teploty.
·         Sazeničky letniček, které se vyvíjejí dlouho je na čase vysévat do misek.
·         Květiny, jež mají cibulky potřebují teplo. Přeneste je tedy dovnitř.
·         Zkontrolujte uskladnění sazeniček, cibulek a hlíz pro okrasné rostliny.
·         Prořezejte okrasné rostliny a keříky mimo ty jež vykvetou na brzkém jaře.
·         Ostříhejte výhonky okrasných keřů a stromků.
·         Ploty z rostlin potřebují sestříhat a zmlazovat nejsou-li příliš velké mrazy.
·         Jezírka mají tendenci se kazit, jsou-li zamrzlá. Dělejte proto díry v ledu. Máte-li rybky potřebují přívod kyslíku.
·         Zmrzlé plochy trávníku, by se mohly poškodit, vstoupíte-li na ně.