Notice: Funkce WP_Object_Cache::add nebyla použita správným způsobem. Klíč mezipaměti nesmí být prázdný řetězec. Další informace o testování programu a hledání chyb naleznete v manuálu na stránce Ladění ve WordPressu (anglicky). (Tato zpráva se nově zobrazuje od verze 6.1.0.) in /var/www/hosting/lunax.cz/wp-includes/functions.php on line 5865
Vyrábět nábytek z palet není nic složitého

Truhlařina je profese poměrně náročná, pokud se vykonává skutečně precizně. Stačí se podívat na nějaká mistrovská díla z dávné minulosti, např. na intarzovaný nábytek, schodiště, zábradlí či kazetové stropy na hradech a zámcích. Dnes je toto řemeslo snazší díky mechanizačním prostředkům, které naši předkové neměli k dispozici, navíc do hry vstupuje docela nový obor zpracování dřeva, a sice nábytek z palet.

palety na zemi

Přepravní palety se zhotovují z dobře proschlého masivu, zbaveného kůry. Kvalita dřeva je rozhodující pro jejich nosnost, která je zpravidla dva tisíce kilogramů. Rozměry palet jsou shodné, aby je bylo možné dobře skladovat a přepravovat paletizačními vysokozdvižnými vozíky, a to přináší mnohým z nás při výrobě nábytku a jejich zpracování značné výhody. Vyrobit kupříkladu sedací soupravu či konferenční odkládací stolek, je proto snadné, když využijeme právě unifikovaných rozměrů.

sklad palet

Sedací souprava ve tvaru písmene U

Většina posezení v obýváku, na terase či v hale má tvar písmene I nebo L. Prodávají se i sedací soupravy ve tvaru písmene U, ale není jich mnoho a bývají zařazovány v kategorii luxusního zboží za vyšší cenu. Je to dáno jak jejich velikostí, tak i náročností výroby a montáže.

Z palet však můžete mít doma takovou sedačku za pár stovek, plus musíte započítat cenu polyuretanu a potahu pro sedáky. Každopádně vás vyjde mnohonásobně levněji a výsledek předčí vaše očekávání.

Posezení sestavíte velice jednoduše, stačí na sebe do dvou vrstev vyskládat palety, celkem jich budete potřebovat dvanáct – po čtyřech na každé straně. Jestliže trváte na tom, aby byly otvory v paletách zakryté, pak se vyplatí pořídit v hobby marketu buď palubky, obkladové panely, anebo využít ještě několik palet pro obkladový materiál. Povrch důkladně vybroušeného dřeva pak můžete napustit lazurovacím lakem (odstínů existuje celá řada), kdy vyniknou letokruhy, anebo celou konstrukci opatřit vodou ředitelným nátěrem, např. Balakrylem v barvě bílé, krémové, anebo v nějaké pastelové, třeba zelené, červené či žluté.