Velmi častým neúspěchem diet je nekontrolovatelná chuť na sladké. Není proto divu, že se lidé začali poohlížet po zdravějším způsobu, kterým by si osladili jídlo a přitom nespotřebovali zbytečné kalorie. Nakonec jedno takové našli přímo v přírodě – je jím zázrak jménem stévie.
Stévie sladká je původem tropická rostlina, jíž se kromě sladkosti cení také pro mnohé léčivé účinky. Domovinou této rostlinky je Jižní a Střední Amerika, dnes ji ale lze vypěstovat i v našich podmínkách. Původně šlo o jednoletou rostlinu, která se ale šlechtěním zařadila mezi víceleté.
Při pěstování v našich podmínkách je třeba rostlinu ponechat na světle za dostatku tepla, protože tehdy se v ní nejvíce tvoří sladké látky. Ideální je proto prostor v květináči umístěném na východ nebo ve skleníku či na zahrádce. Z jedné rostliny lze získat až 0,5 kg sušených lístků, kterými lze lehce doslazovat pokrmy. Listy lze používat čerstvé, sušené i zmrazené.
Jako sladidlo je na rozdíl od cukru téměř nekalorická, což je také důvod její velké obliby zejména mezi dietáři. Navíc nepřispívá k tvorbě zubního kazu a sladit s ní mohou i diabetici. V současné době je k sehnání ve formě prášku, sirupu, tablet, kapek nebo v sušené podobě. Sladivost je mnohonásobně vyšší než u cukru. Pro výrobu se používají zejména listy, ale využít lze bez obav celou rostlinu mimo kořeny. Ve světě se kromě slazení potravin a nápojů používá také v konzervárenském průmyslu či pro výrobu zubních past a žvýkaček.
Sladidlo lze využít v kuchyni a to i při vaření a pečení, protože odolává vysokým teplotám. Jedná se navíc o čisté přírodní barvivo, při jehož získávání nejsou používány žádné konzervanty nebo umělá barviva, což je jistě velkou výhodou a zároveň důvodem, proč se z ní stále častěji stává náhrada nezdravých umělých sladidel.
Pokud se proto honíte za štíhlou linií či se prostě jen snažíte žít zdravě, zkuste stévii. Rozhodně si neuškodíte.