Říká se, že pes je nejlepší přítel člověka. Všichni také víme, že nám bude dělat společnost dalších přinejmenším deset patnáct let, pokud vše půjde dobře. Když tedy vezmeme toto vše v úvahu, je zarážející, jak málo úsilí lidé věnují výběru konkrétního štěněte.
Jistě, jsou lidé, kteří shání psa na sport či na výstavy. Ti pak dlouhé hodiny studují rodokmeny, prohlížejí weby jednotlivých chovatelských stanic a hledají spojení, ze kterého vyjde štěně s těmi nejlepšími předpoklady pro daný účel. Mnohdy si je rezervují ještě předtím, než proběhne samotné krytí. A je to nutné, neboť zájemců o štěně těchto rodičů bývá mnoho a pořadník skutečně dlouhý. To platí, zvláště pokud chcete určité pohlaví.
Na druhou stranu zde máme „běžného“ člověka, který chce psa jen do rodiny, ať už pro sebe, nebo pro dítě. Ten obvykle projde inzertní servery, zjistí, kde jsou nejlevnější, a odtud si je vezme. A zde je onen problém.
Je sice pravda, že je například u štěňat plemene akita inu cena s PP o dost vyšší než bez něj, avšak i zde platí, že existuje důvod, proč je v prvním případě tak vysoká. Jsou zde totiž náklady, které ti, kteří mají psy bez PP, nemají.
Jednak je to cena samotného zápisu štěňat do plemenné knihy a vystavení průkazu původu. Tato částka jde obvykle do tisíců, a to za každé jednotlivé štěně. Pak jsou zde také genetické testy obou rodičů, které zajišťují, že je mnohem menší pravděpodobnost, že potomci budou mít onu dědičnou chorobu. A věřte, že není nic pěkného, pokud vám pejsek v pěti letech oslepne jen proto, že oba jeho rodiče byli přenašeči (to znamená, že gen nesli, ale nemoc se u nich neprojevila).
Je zajímavé, že například výběrem televizoru trávíme spoustu času, hledáme, která pro nás bude nejvhodnější, a jsme si ochotni i připlatit, avšak u živého tvora nám jde jen o cenu. Možná je na čase na tom něco změnit.