Dům se v dnešní době (tedy většinou) postaví docela rychle. Ale jak postupovat při „stavbě“ naší nové zahrady, když bychom rádi, aby byla brzo hezky zelená. Ale samozřejmě nejen od plevele! Jaké vybrat třeba dřeviny, aby čekání na jejich přírůstky netrvalo mnoho let? Jak na to, abychom se co nejdříve těšili z její krásy?
Trávník
Po základní přípravě terénu (jeho vyrovnání a případně doplnění zeminy) je trávník dalším nezbytným krokem. Nejdříve je třeba si ujasnit, zda chceme bezchybný trávník, kde se neobjeví žádná ta pampeliška či sedmikráska nebo něco přírodnějšího, na druhy rozmanitějšího. Podle toho vybereme sadbu. Zkypřenou půdu je třeba nechat nejdříve pár týdnů odpočívat. Také je v té době vhodné její ošetření vápnem pro snížení kyselosti půdy (prevence růstu mechů). Pro vlastní výsev je asi nejvhodnějším obdobím jaro či pozdní léto. Je totiž potřeba, aby nebyla zima, ale ani příliš horké počasí. Také pozor na vítr a déšť. To je vhodnější raději s výsevem počkat. Když zasejeme, musíme hned uválcovat a zalít.
Kdo nemá k těmto činnostem odvahu či podmínky, může to samozřejmě svěřit odborníkům. Vše se dá také urychlit položením „hotového“ zeleného koberce. V tomto případě musíme ovšem samozřejmě počítat i s většími náklady. Do té doby, než trávník zakoření (asi 3 týdny) je naším hlavním úkolem pohlídat, aby nebyl vystaven proschnutí. No a až začne růst, je třeba ho pravidelně sekat a hnojit, aby byl hustý a krásně zelený.
Květiny a keře
Nejdříve volíme rychle rostoucí druhy. Zajistí, že je zahrada vzrostlá a kvete brzy. Také zatím na některých místech zaplní prostor, než dorostou pomalejší druhy, které máme vybrány v dotčeném místě jako cílové. Z těch kvetoucích se doporučují letničky (afrikány, pelargonie, slunečnice) i trvalky (astry, třapatky, levandule, chryzantémy). Velice dekorativní jsou vřesy různých barev. Můžeme též vysadit živé ploty z rychle rostoucích druhů (javory, habry) nebo popínavé břečťany, přísavníky, či loubinec. Z vyšších dřevin pak kaliny, jalovce a tisy, keřovité borovice).
Tipy na „rychlé“ stromy
Nejrychlejší přírůstky z našich dřevin slibují především bříza, habr, javor, topol, olše, vrba.